Skip Navigation

 

Phone Directory
 
CIRCUIT COURT JUDGES
Judge Secretary
Tower
Floor
Courtroom
Room
Phone
Albright, Anne K. Monica Aguilar North 8th 8B 8110 240-777-9261
Bair, Gary E. Jennifer Han South 5th 5G 5720 240-777-9314
Bernard, Marielsa A.   North 9th 9C 9120 240-777-9366
Boynton, David A Lisa Hyatt North 6th 6A 6010 240-777-9240
Burrell, Sharon V. Crystal Kelly South 3rd 3F 3740 240-777-9296
Callahan, Cynthia Terrell Jones South 5th 5H 5840 240-777-9254
Cho, Jeannie E. Kara Hawkins South 4th 4I 4820 240-773-4060
Debelius III, John W. Kathy Parker North 3rd 3E 3080 240-777-9212
Dugan, Joseph Jr., Courtney Benson North 7th 7D 7020 240-777-9268
Dwyer, Debra LuAnn Rosenthal South 4th 4F 4740 240-777-9197
Greenberg, Robert A. Lorena Kushida North 9th 9A 9010 240-777-9392
Jordan, Richard E. Crystal Marshall South 5th 5I 5820 240-777-9205
Maloney, John M. Diana Maizel South 4th 4G 4720 240-777-9360
Mason, Michael D. Doris Tamanini North 8th 8D 8020 240-777-9233
McCally, Cheryl A. Lidia, Laboy North 6th 6B 6110 240-777-9181
McGann, Terrence J. Kathy Herndon North 8th 8C 8120 240-777-9247
Quirk, Joseph M. Cindy O'Shea North 9th 9B 9110 240-777-9304
Rubin, Ronald B. Charo Campbell North 7th 7B 7110 240-777-9226
Rupp Jr., Nelson W. Claudia Ventura North 9th 9D 9020 240-777-9282
Ryon, Joan E. Melanie Justice South 5th 5F 5740 240-777-9219
Salant, Steven G. Cindy Smith South 3rd 3G 3720 240-777-9275
Smith, Karla N. Simone Morrison South 4th 4H 4840 240-773-4066
Storm, Harry C. Diana Olsen North 8th 8A

8010

 240-777-9372

Go to Top

 
COURT OF APPEALS
Chief Judge
Chief of Staff/Secretary/Law clerk
Tower
Floor
Room
Extension
Barbera, Mary Ellen Suzanne Schneider North 3rd 3140
240-777-9326
Joan Canterbury
240-777-9320
Katherina M. Bloom
240-777-9323
Brandon D. Sousa
240-777-9322

Go to Top

 
COURT OF SPECIAL APPEALS
Judge
Secretary/Law clerk
Tower
Floor
Room
Extension
Woodward, Patrick L. Levora Cherry North 3rd 3020 240-777-9351
Ashton N. DeLong 240-777-9352
Desiree O. Hanssen 240-777-9353

Go to Top

 
COURT ADMINISTRATION DEPARTMENT MANAGERS/SUPERVISORS

Judy K. Rupp, Court Administrator
North Tower 3rd floor, Rm 3040, Phone 240-777-9103

Melinda Sweeney, Assistant Court Administrator
North Tower 3rd floor, Rm 3040, Phone 240-777-9109

Managers/Supervisors Department
Tower
Floor
Room
Extension
Anne, Hurwitz Court Evaluators South 1st 1520 240-777-9076
Cardile, Dan Family Law Self Help South 1st 1500  
Cavallaro, Tina Jury Office North 2nd 2100 240-777-9090
Dabbs, Rick DCM Coordinator North 3rd 3121 240-777-9358
Davis, Jenna Problem Solving Courts South Terrace T540 240-777-9141
Dumbroski, Ronni Quality Control North 3rd 3121 240-777-9100
Hendricks, Marianne Juvenile & Family Case Managers South 3rd 3540 240-777-9084
Jones, Madeleine Family Division Services South 1st 1500 240-777-9060
  Kids Spot South 1st 1440 240-773-3915
Hendricks, Marianne Juvenile & Family Case Managers South 3rd 3540 240-777-9084
Martin, Kathleen Law Library North 3rd 3420 240-777-9120
Nicholson, April Assignment Office North 1st 1280 240-777-9000
Seeman, David Technical Services North Terrace T020 240-777-9150
Stephanos, Seble Trust Office North 2nd 2400 240-777-9175

Go to Top

 
DEPARTMENTS OF THE CLERK'S OFFICE
Barbara H. Meiklejohn, Clerk of the Court
North Tower 3rd floor, Rm 3200, Phone 240-777-9400


Karen Bushell, Deputy Clerk of the Court
North Tower 3rd floor, Rm 3200, Phone 240-777-9465
Manager/Supervisor
Department
Tower
Floor
Room
Extension
Daly, Linda Courtroom Clerks North 2nd 2500 240-777-9513
Escobar, Patricia Family South 1st 1460 240-777-9402
Hazard, Diane Land Records North 2nd 2120 240-777-9477
Kim, Stephanie Criminal North 1st 1260 240-777-9440
Klimas, Paulius License North 1st 1300 240-777-9460
Mendez, Pastora Civil North 1st 1200 240-777-9401
Press, Sharon Finance North 2nd 2420 240-777-9490
Sheikh, Patty Adoptions South 1st 1460 240-777-9428
Vila, Maria Juvenile South 3rd 3580 240-777-9530

Go to Top

 
FAMILY MAGISTRATES
Magistrate
Secretary
Tower
Floor
Hearing Room
Room
Extension
Bonifant, James A. Gabby Alvarez South 2nd 2L 2840 240-777-9051
Polis, Susan A. Grecia Castro Cabrejos South 2nd 2I 2820 240-777-9054/240-777-9108
Segel, Lisa S. Ha Trinh South 2nd 2F 2760 240-777-9042
Whittier, Holly A. Jordan Allen South 2nd 2J 2800 240-777-9310
Wisor, Clark E., III Sonya Collins South 2nd 2H 2780 240-777-9045

Go to Top

 
Senior Judges
Ember Poole-Kroner, Administrative Aide/Receptionist
Room 3400, Phone 240-777-9029
Judge
Tower
Floor
Room
Extension
Beard, DeLawrence North 2nd 2220 240-777-9033
Craven, Thomas L. North 2nd 2220 240-777-9113
Harrington, Ann S. North 2nd 2220 240-777-9389
McCormick, Mary Beth North 2nd 2220 240-777-9289
McGuckian, Paul A. North 2nd 2220 240-777-9114
McHugh, Dennis M. North 2nd 2220 240-777-9028
Johnson, Eric M. North 2nd 2220 240-777-9031
Pincus, Michael S. North 2nd 2220 240-777-9143
Rowan, William J. ,III North 2nd 2220 240-777-9027
Savage, Katherine D. North 2nd 2220 240-777-9034
Scrivener, Louise G. North 2nd 2220 240-777-9390
Sonner, Andrew L. North 2nd 2220 240-777-9142
Sundt, Ann N. North 2nd 2220 240-777-9039
Thompson, Durke G. North 2nd 2220 240-777-9112
Weinstein, Paul H. North 2nd 2220 240-777-9116

Go to Top

 
SPECIAL MAGISTRATES
Magistrate
Secretary
Tower
Floor
Office
Extension
Keith J. Rosa Grecia Castro Cabrejos South 2nd 2800 240-777-9108

Go to Top

 

 
Montgomery County Circuit Court
50 Maryland Avenue, Rockville, Maryland 20850
Office Hours: Monday through Friday, 8:30 AM - 4:30 PM